12 Rgp Ar dėmesingo įsisąmoninimo praktikos saugios?
Ilgus metus moksle buvo klausiama apie dėmesingo įsisąmoninimo (toliau – DĮ) naudas, tačiau tyrimų, grindžiančių šių praktikų nepageidaujamus reiškinius iki šiol nėra daug. Daugumos tokių tyrimų tikslas – didinti praktikų saugumą. DĮ – natūralus žmogaus gebėjimas, kurį lavinant daugeliu atveju gaunama daug naudos. Žala gali atsirasti dėl netinkamų DĮ formų. Didinant praktikų saugumą galima atsižvelgti į tris aspektus: praktikos intensyvumą, asmens pažeidžiamumą ir dėmesingo įsisąmoninimo instrukcijų kokybę.
Intensyvumas
Kai kurios DĮ praktikos yra labai žemo intensyvumo (dėmesingas valgymas, indų plovimas). Nėra įrodymų, kad tokia praktika gali pakenkti. Ilgesnės formalios praktikos (kurios numatytos 8 savaičių programose), visada įtraukia dėmesio nukreipimą ir į malonius, ir į nemalonius potyrius. Daugeliui
žmonių tai sukels sunkius ar net nepageidaujamus prisiminimus, emocijas, pojūčius. Išmokus išmintingai dirbti su tokiais patyrimais, žymiai pagerėja psichinė sveikata. Kol kas žalos tyrimai dar tik įsibėgėja, tačiau šiandien yra įrodymų dėl tokių pratimų saugumo. Pvz., tiriant žmones pasirinkusius
MBSR ir MBCT programas ir turinčius lėtinį nugaros skausmą, dalyviai nurodė, jog skausmas laikinai sustiprėjo, kol buvo mokomasi su juo būti, tačiau programai pasibaigus, dalyviai jautė ženklų pagerėjimą [1].
Pats intensyviausias būdas praktikuoti DĮ yra taip vadinami atsiskyrimai (ang. retreat). Nors žala reta, tačiau galima (pvz., [2]).
Asmens pažeidžiamumas
Kuo žmogus yra labiau pažeidžiamas, tuo labiau reikia atidžiai stebėti, kada, kaip ir ar reikia mokyti DĮ. Deja, labai mažai žinoma, kodėl kai kurie žmonės yra labiau pažeidžiami nei kiti. Nors yra ir įrodymų, jog žmonės patyrę sunkumų praeityje gali saugiai dalyvauti MBSR ir MBCT grupėse [3, 4].
Instrukcijų kokybė
DĮ programų kūrėjai pabrėžia kompetentingo dėmesingo įsisąmoninimo mokymo ir instrukcijų tikslumo reikšmę. Apibendrinant, galime teigti, jog bet kuri programa, turinti terapinį poveikį, gali būti susijusi su rizika. Žalingas DĮ poveikis atrodo retas, tačiau dar nėra išsamiai ištirtas. Kol aiškiau nesuvokiame rizikos, protingiausias būdas yra pradėti nuo mažo ar vidutinio intensyvumo praktikų, taip pat pasitarti su psichikos sveikatos specialistu.
Šaltiniai:
[1] https://doi.org/10.1001%2Fjama.2016.2323
[2] https://tinyurl.com/sbb6u3ct
[3] https://doi.org/10.1016/S0140-6736(14)62222-4
[4] https://doi.org/10.1037/a0035036