Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Dėmesinga pauzė – sėkmės garantas sprendžiant konfliktus

Konferencijos metu lektorė – psichologė Milda Vaznevičienė dalinosi asmeniniu patyrimu vedant mokymus įmonių vadovams ir darbuotojams komunikacijos ir konfliktų valdymo tematika. Pradėjus lektoriauti Milda didžiausią dėmesį skirdavo tam, ko pati mokėsi universitete: bendravimo, pokyčių valdymo įgūdžiams, problemų sprendimo strategijoms, konfliktų valdymo strategijų atpažinimui ir įsisąmoninimui, aktyviam klausymui, emocijų ir streso valdymo technikoms. Tačiau nuolat susidurdavo su dalyvių priešiškumu: „šitą jau girdėjau“, „šitą skaičiau, pabandžiau, bet neveikia“. Kilo natūralus klausimas – kodėl? Kodėl tai ką rekomenduoja, siūlo mokslininkai ir praktikai neveikia?

Konfliktas – tai įtempta būsena, kuomet emocijos blokuoja mąstymą, pagreitėja ir išsijungia kritinis mąstymas, įsijungia žinovo protas. Staiga tai, ką mes mokame, žinome, ir iš tiesų toje situacijoje yra naudinga, nepanaudojame arba tai darome netinkamu būdu. Atsakymas slypi pauzėse. Net gražiausia muzika kupina pauzių, o jei muzika įtempta, ypač lengva pastebėti, kaip natūraliai yra stabtelima ir melodija toliau tęsiama su vidine ramybe. Pasitelkus dėmesingą pauzę mes galėtume geriau pasinaudoti turimais resursais ir technikomis, t.y., visu tuo „ką jau girdėjome, skaitėme“.

Dėmesinga pauzė padeda pastebėti ir nutraukti greitas mintis, sutelkti dėmesį, koncentruotis į norimą rezultatą, geriau suprasti savo poreikius ir jausti atjautą kitam.

Mokslininkai teigia, kad gali pakakti tiesiog trumpo stabtelėjimo STOP (sustabdyti veiklą, įkvėpti, 2 min. pastebėti kūno pojūčius, emocijas ir mintis, tęsti veiklą), kad situacija, pasekmės pasikeistų. Gali būti, kad reikės šiek tiek ilgiau stabtelėti, t.y., pridėti ketinimą – o kaip aš noriu būti toliau? (STOPSI).

Jei jaučiame, kad laukia nemalonus pokalbis ar esame pažengę dėmesingo įsisąmoninimo praktikai, galime nuolatos pokalbio metu stabtelėti: įkvėpti, pastebėti kūno pojūčius, mintis ir emocijas, paklausti savęs apie ketinimus ir tęsti pokalbį (STOCK) [1]. Tačiau nieko nėra lengviau nei pauzė ir nieko nėra sunkiau nei pauzė.

Kasdien praktikuodami dėmesingo įsisąmoninimo formalias ir neformalias praktikas prisijaukinsime ir išugdysime gebėjimą pasitelkti dėmesingą išminties pauzę konflikto metu, o kvėpavimą pasitelkti kaip inkarą.

Šaltinis:

[1] https://tinyurl.com/32wt62ku

Raktažodžiai:
Ugnė Naujokaitytė-Augulienė
nugnele@gmail.com