Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Mindfulness ir padidinto arterinio kraujo spaudimo liga

Arterinė hipertenzija arba padidinto arterinio kraujo spaudimo liga (AKS) yra vienas didžiausių ir dažniausių
širdies ir kraujagyslių ligų padidintos rizikos veiksnių. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, arterine hipertenzija serga 1,13 mlrd. žmonių pasaulyje ir kasmet tampa milijonų žmonių mirčių priežastimi. Lietuvoje arterinės hipertenzijos paplitimas yra didelis, daugiau negu pusė visų perkopusių 50 metų žmonių turi padidėjusį kraujospūdį, o širdies ir kraujagyslių ligos vis dar užima pirmą vietą Lietuvos gyventojų mirštamumo statistikoje.

Prie to prisideda arterinė hipertenzija, kuri yra modifikuojamas rizikos veiksnys, t.y., sumažinus arterinį kraujospūdį galima išvengti pavojingų ir mirtinų ligų.

2017 metais Amerikos širdies asociacija (AHA) išleido pirmą mokslinį pareiškimą skatinantį praktikuoti meditaciją širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimui, įtraukiant meditaciją į gyvenimo būdo ir nemedikamentinių intervencijų sąrašą, kaip papildomą priemonę gydymo struktūroje. 2016 metais JAV Brauno universiteto mokslininkai vadovaujami dr. Eric Loucks pilotinei studijai pritaikė plačiai žinomą MBSR (Mindfulness- Based Stress Reduction) programą specifiškai arterinei hipertenzijai ir pavadino ją Mindfulness-Based Blood Pressure Reduction (MB-BP – Dėmesingu įsisąmoninimu grįstas arterinio kraujospūdžio mažinimas) programa. Minima programa sudaryta iš 10 sesijų, kuriose buvo mokoma ir praktikuojami dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) įgūdžiai – dėmesio valdymas, emocijų reguliavimo įgūdžiai, sveikų ir nesveikų įpročių, skatinančių ar mažinančių padidinto kraujospūdžio riziką, įsisąmoninimas, švietimas.

2019 metais paskelbti šios studijos rezultatai parodė, kad MB-BP programa gali būti įvykdoma ir gerai vertinama dalyvių. Po vienerių metų tyrimas parodė, kad daliai pacientų, kurių padidinto AKS liga buvo nekontroliuojama, arterinis kraujo spaudimas vidutiniškai sumažėjo 15,1 mmHg.

Apibendrinus tyrimo rezultatus buvo padaryta išvada – mindfulness praktikavimas gali reikšmingai sumažinti arterinį kraujo spaudimą ir streso lygį, pacientams sergantiems arterine hipertenzija.

Dėmesingo įsisąmoninimo programa MB-BP, pritaikyta sergantiems arterine hipertenzija,pateikė naują požiūrį į
arterinio kraujo spaudimo reguliavimą ir arterinės hipertenzijos gydymą ir parodė pirmuosius įtikinamus rezultatus kontroliuojant AKS. Tikėkimės galbūt programa atras savo pasekėjų Lietuvoje.

Šaltinis: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0223095

Raktažodžiai:
Darius Dicevičius
ddicevicius@gmail.com