Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Su dėkingumu prisiminkime įveiktus gyvenimo iššūkius

Gyvename nelengvų pokyčių laikotarpiu ir būtent sudėtingomis sąlygomis mes galime turime daugiausia naudos iš dėkingos gyvenimo perspektyvos. Profesorius, tyrinėjantis dėkingumo temą, Robert Emmons ir budistų mokytojas, knygų autorius Jack Kornfield teigia, kad buvimas dėkingu ne tik už gyvenimo dovanas, bet ir už jo kančią, yra pagrindinis visaverčio ir prasmingo gyvenimo komponentas.

Praktika, kurią atlikdami prisimename apie tai, kokių buvo sunkių gyvenimo etapų, ir kiek daug pasiekėme, sukuria aiškų kontrastą, kuris yra palanki dirva dėkingumui. Mūsų protas mąsto kontrastingai: mes lyginame dalykus ir tai, kaip viskas galėjo būti kitaip. Kontrastuodami dabartį su sudėtingais praeities išgyvenimais, galime jaustis laimingesni (ar bent jau mažiau nelaimingi) ir sustiprinti bendrą gerovės jausmą. Tai atveria duris dėkingumui. Kita vertus, kai sutelkiame dėmesį į tuos patirties aspektus, kas galėjo būti geriau (deja, daugelis iš mūsų esame linkę taip elgtis), tai dažniausiai sukelia liūdesį, pavydą, apmaudą ir jausmus, susijusius su žemu savęs vertinimu. Bet mes galime perkeisti tokias mintis dėkingumo kryptimi.

Praktika „Prisimink įveiktus sunkumus“

Pagalvokime apie vieną nelaimingiausių įvykių, kuriuos patyrėme gyvenime: nuoskaudas, praradimus, liūdesį… Tuomet prisiminkime, kad esame dabartiniame etape ir gebame atsiminti, jog išgyvenome sudėtingiausius savo gyvenimo laikotarpius, patyrėme išbandymų, turėjome iššūkių keliančių santykių. Prisiminkime dalykus, kuriuos vertiname kaip blogiausius, tada pažiūrėkime, kur esame dabar.

Užduokime sau klausimus: ar dėl kontrasto su dabartimi jaučiamės dėkingi ir patenkinti? Ar suprantame, kad dabartinė gyvenimo situacija nėra tokia bloga, kokia galėtų būti? Pabandykime suvokti irįvertinti, kiek mūsų gyvenimas yra geresnis dabar.

Esmė yra ne ignoruoti ar pamiršti praeitį, o sukurti dabartyje atskaitos sistemą, iš kurios būtų galima peržiūrėti patirtį ir įvykius.

Dėkingumas leidžia pastebėti daugybę gaunamų gyvenimo dovanų ir atitraukia dėmesį nuo kai kurių patiriamų nelaimingų įvykių. Dėmesingas įsisąmoninimas padeda reaguoti į sudėtingus įvykius priimančiai ir sąmoningai. Kartu šios dvi praktikos ugdo laimingesnio savęsjausmą.

Jurgita Vainauskienė
jurgita0503@gmail.com