Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Nuožmi (angl. fierce) atjauta sau

Pasak K. Neff (2021), viena iš baimių vakarų kultūroje, kad atjauta sau atitolins mus nuo siekių ir padarys mus „minkštais”. Autorė prisimena, jog kai pirmą kartą pristatė atjautos tyrimus New York Times, labai nustebo, jog dauguma skaitytojų komentarų buvo negatyvūs. Vienas skambėjo maždaug taip: „Puiku, tai ko mums reikia, – ištižėlių nacija“. Taigi atjautai priskiriamas silpnumas, pasyvumas, sąsajos su rūpinimusi, švelnumu. Bet gelbėtojai gali rizikuoti savo gyvybe, gelbėdami žmones nuo uragano; tėvai gali balansuoti tarp kelių darbų, kad pristatytų maisto ant savo vaikų stalo. Ir tai nuostabūs atjautą iliustruojantys pavyzdžiai.

Nuožmi atjauta (NA) reiškia jėgą, kuri gali apginti nuo grėsmės. Suprasti atjautą galima pasitelkus dviejų priešybių in ir jang metafora. Remiantis senovės kinų filosofija, in reprezentuoja ramybę, o jang judesį. In dalis – „būti su“ priimant. Suteikiant sau paguodą, raminant save, būnant su skausmu. Tai gydanti atjautos jėga. Jei jaučiamės sužeisti ar nepakankami mums reikalinga švelni atjauta. Kai prisimename bendražmogiškumą, nesijaučiame izoliuoti, kai apgaubiame savo skausmą gerumu, jaučiamės mylimi, kai esame dėmesingi savo skausmui – esame dabartyje. Su skausmu būnant tokiu būdu, jis tampa pakenčiamas, pradeda transformuotis. Jang yra apie „veikimą pasaulyje“, kad sumažintume kančią. Ir tai apima apsaugą, aprūpinimą ir motyvavimą.

Esminis atjautos sau klausimas yra „ko man šiuo metu reikia, kad mano kančia būtų pakenčiama (ar sumažėtų, išnyktų)?“. Atsakymas priklauso nuo aplinkybių. Galima nustebti, kad yra net trys nuožmios atjautos formos ir tik viena švelniosios. Švelniai atjautai sau reikia priimti dalykus tokius, kokie jie yra. Visa tai galime išreikšti skirtingais būdais, tai patenka po bendru sąvokos atjaučiantis buvimas skėčiu.

Veiksmai, (su)mažinantys kančias turi daugiau formų, ir pasireiškimo veiksmuose yra tiek, kiek yra žmogaus poreikių. Tačiau apsauga, aprūpinimas, motyvavimas yra trys svarbiausios NA formos.

Šaltinis: Neff, K. (2021). Fierce Self-Compassion: How Women Can Harness Kindness to Speak Up, Claim Their Power, and Thrive.
Harper Wave.

Reda Rizgelytė-Viskontienė
reda@psichologiniskonsultavimas.lt