Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Mindfulness reikšmė valgant

Dauguma gimstame mokėdami valgyti, žinodami kiek ir kada mums reikia maisto. Dažnai dar vaikystėje, įgimtas gebėjimas valgyti būna sutrikdomas: išmokoma maistą naudoti ir nusiraminimui, užsiėmimui, paguodai ir kt. Šiuolaikiniame pasaulyje maistas ir valgymas įgavo labai daug paskirčių, tiek teigiamų – bendravimui, pažintims užmegzti, kultūrą atspindėti, tiek ir neigiamų – atliepiame emocijas, atidėliojame darbus, ilsimės, valgome, nes to prašo kiti ir t.t. Sutrikęs valgymas, tai nenormalus valgymo elgesys, tačiau dar neatitinkantis valgymo sutrikimo kriterijų. Jis atsiranda, kai valgoma atsiribojant nuo savo vidinių pojūčių.

Tiek Lietuvoje tiek pasaulyje auga susidomėjimas įsisąmoninimu grįstu valgymu (mindful eating). Įsisąmonintas dėmesingumas valgant padeda „išjungti“ automatines reakcijas, sumažinti išorinės aplinkos įtaką ir leidžia iškilti mūsų vidinei išminčiai (alkio, maisto pasirinkimo, sotumo, pilnumo, pasitenkinimo maistu jausmams). Leidžia atsakyti, o ne reaguoti, padeda valgyti intuityviai, ugdo sveikatinantį valgymo elgesį, moko pasirinkti labiau sveikatai palankų maistą, nors valgyti galima viską. Augina valgymui ypatingai svarbias kompetencijas: smalsumą, atvirumą, kantrybę, priėmimą, gerumą, atjautą sau, dėkingumą.

Remiantis įsisąmoninto valgymo pagrindais, pasaulyje daugėja įvairių įsisąmoninto valgymo programų modifikacijų.

Jų pagrindas, dažnu atveju, yra mokslų daktarės, psichologės Jean Kristeller sukurta programa MB-EAT (Mindfulness-Based Eating Awareness Training). Tai bene labiausiai moksliškai pagrįsta įsisąmoninto valgymo programa, kuri buvo sukurta persivalgymo (binge eating) sutrikimui gydyti. Pripažinta ir remiama JAV Nacionalinių Institutų (NIH). Mokslinių tyrimų duomenimis MB-EAT programos dalyviams mažėja persivalgymų epizodų nuo 4 iki 1,5 karto per savaitę, mažėja kūno svoris vid. 3,1kg, gerėja glikemijos kontrolė, lipidogramos rodikliai, mažėja rytinio kortizolio (streso rodiklis) kiekis. Ši programa pasirodė tokia pat efektyvi, kaip ir kognityvinė elgesio terapija gydant persivalgymo sutrikimus. Tačiau jos efektyvumas priklausė nuo laiko skirto mindfulness praktikavimui. Šiais metais ši programa buvo adaptuota pagal svoriui neutralų požiūrį.

JAV įsikūrusio Įsisąmoninto valgymo centro (The Center For Mindful Eating, TCME) nuostatuose pabrėžiama, jog praktikuojantys ir mokinantys įsisąmoninto valgymo yra skatinami ugdyti neutralų požiūrį į kūno svorį ir formą, o į kūno svorį orientuotam požiūriui (požiūris, kuris kūno svorį, kūno masės indeksą ar svorio mažinimą sieja su sveikata) – yra nepritariama.

Šaltiniai:
[1] https://doi.org/10.1007/s12671-012-0179-1
[2] https://doi.org/10.1155/2011/651936
[3] https://doi.org/10.15406/ijcam.2016.03.00070
[4] https://doi.org/10.2337/ds17-0015

Lina Barauskienė
lina@valgymas.lt