Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Mindfulness ir judesys

Sąmoningumas judesyje ir judesys kaip dėmesio valdymo įgūdžių lavinimo būdas ir sąmoningas pasirinkimas rūpintis savimi – tokia pagrindinė mano praktinio užsiėmimo žinutė konferencijoje.

Vienos didžiausių modernios kasdienybės rykščių – judėjimo stoka ir stresas. Šiuolaikinis gyvenimo būdas lemia, kad daugelis per parą sėdime 12-14 valandų – ilgiau nei miegame ir esame praradę ryšį su savo kūnu. Dėmesingo įsisąmoninimo praktikos kviečia mus atsigręžti į savo kūną, užmegzti su juo ryšį ir rūpintis juo. „Namai nuosavame kūne“ – taip vadinasi ir vienas iš užsiėmimų 8 savaičių programoje, kai mes atlikdami dėmesingus judesius mokomės atidžiai klausytis savo kūno, gerbti jo ribas ir įsisąmoninti galimybes. Dėmesingų judesių pavyzdžiai pridėti prie mokymų medžiagos ir visi galime jais pasinaudoti.

Tačiau visapusiškam pasirūpinimui savimi, man šiek tiek pritrūksta judesių įvairovės, todėl džiaugiausi pati atradusi korėjietišką kuksando praktiką ir pakviečiau per konferenciją mindfulness bendruomenę išbandyti šią tūkstantmetę sveikatinimosi sistemą, kuri į darnią visumą apjungią judesį, kvėpavimo meditaciją, akupresūrą, kovos menus. Sąmoningumas – abi praktikas jungianti grandis. Dėmesingo įsisąmoninimo įgūdžiai: tikslingai nukreipti dėmesį, koncentruotis į tai, kas vyksta čia ir dabar, derinti ramybę ir budrumą ir lavinami, ir pritaikomi, ir įgyjami kuksando praktikose.

Prieš tūkstančius metų, išminčiai ieškodami kelių ir būdų kaip gyventi ne tik ilgai, bet ir laimingai atkreipė dėmesį į svarbiausius aspektus: įvairaus judesio ir kvėpavimo svarbą žmogaus sveikatai atstatyti, išsaugoti ir palaikyti. Kuksando praktikoje atliekame apie 90 skirtingų judesių, skirtų atpalaiduoti, sušildyti kūną, pasirūpinti sąnariais, stuburu, sustiprinti raumenis ir pan.

Judėjimas yra užkoduotas mūsų prigimtyje. Ir mums reikiareguliarių, įvairių skirtingo pobūdžio judesių, kad galėtume ir gerai jaustis, būti darbingais, ir kartu išsaugoti maksimalią gyvenimo kokybę, sulėtinti senėjimą. Pradėti daugiau judėti galime bet kuriame amžiuje, būdami bet kokio fizinio pasirengimo. Pakilti dažniau nuo sofos labai apsimoka, o motyvacijai galime sau priminti apie gaunamas naudas.

Kūnas ir centrinės nervų sistema nuolat sąveikauja, todėl reguliariai atlikdami įvairius tikslingus judesius, laviname įvairias savo organizmo funkcijas:

·kūno savybes, leidžiančias mums gerai prisitaikyti aplinkoje: pusiausvyrą, koordinaciją, raumenų jėgą, sąnarių paslankumą, ištvermę;

·treniruojam skirtingas smegenų zonas, todėl gerėja gebėjimas mokytis, atmintis, dėmesio valdymo įgūdžiai;

·senėjimo prevencijai: stimuliuojama smegenų kraujotaka, mažėja silpnaprotystės tikimybė;

·normalizuojame patiriamą stresą ir išsaugome maksimalią gyvenimo kokybę, darbingumą, energingumą.

Edita Tamulienė
e.tamuliene@gmail.com