Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Metakognicija dieną ir naktį: Dėmesingas įsisąmoninimas ir sąmoningas sapnavimas

Nors mes, žmonės, save laikome sąmoningomis būtybėmis, susipažinę su mindfulness technikomis, greitai suprantame, kad nemažą laiko dalį nesame pilnaprotaujantys. Nuklydus mintims, užsisvajojus ar apėmus stiprioms emocijoms, mūsų patirtys mus „nuneša“ ir tik po kurio sugebame susivokti ir grąžinti savo dėmesį į dabarties momentą. Mindfulness yra labai glaudžiai susijusi su metakognicija – gebėjimu suvokti ir reguliuoti savo kognityvinius procesus. Viena pagrindinių šį gebėjimą reguliuojančių smegenų sričių yra prieškaktinė (prefrontalinė) žievė.

Įdomu, kad mums užmigus ir perėjus į REM (greitų akių judesių) miegą, kurio metu mes ryškiai sapnuojame, mūsų smegenys tampa itin aktyvios, bet prieškaktinė žievė išlieka mažai aktyvi. Tad ir patirdami labai ryškias ir keistas sapnų patirtis, mes paprastai nesusivokiame, kas tuo metu su mumis vyksta ir tik pabudę suprantame, jog sapnavome. Bet kartais nutinka, kad metakognicija sapno metu „įsijungia“ ir žmogus susivokia, jog sapnuoja bei neretai gali įtakoti sapno turinį, pvz, skraidyti sapne. Tokie sapnai yra vadinami sąmoningais arba liucidiniais sapnais. Apie pusę žmonių tokius sapnus yra patyrę bent kartą gyvenime, o kas penktas patiria reguliariai – kartą per mėnesį ir dažniau.

Prieš keletą metų su kolegomis atlikome tyrimą [1], siekdami ištirti ryšį tarp metakognicijos dieną (dėmesingo įsisąmoninimo, DĮ) ir naktį (sąmoningo sapnavimo, SS). Apklausos, kurioje dalyvavo 528 respondentai (didžioji dauguma su sąmoningų sapnų patirtimi), rezultatai parodė, kad iš tiesų egzistuoja ryšys tarp sąmoningumo dieną ir naktį – aukštesnius dispozicinio DĮ įverčius turintys dalyviai dažniau patyrė SS. Įdomu, kad šis ryšys priklausė nuo meditavimo patirties – jis buvo daug stipresnis pas meditavusiuosius ir buvo statistiškai nereikšmingas pas nemeditavusius dalyvius. Tolesnis tyrimas parodė, kad aukštesnis DĮ susijęs ir su geresniu gebėjimu įtakoti sapno turinį [2].

Tad sąmoningumo kultivavimas dienos metu, gali paskatinti ir sąmoningumą sapne. Nors panašu, kad efektai nėra labai greiti – naujausias tyrimas [3] parodė, kad nors ilgalaikiai medituotojai turi daugiau sąmoningų sapnų, dalyvusiems 8 savaičių MBSR kurse sąmoningų sapnų dažnumas nepakito. Nepaisant to, sąmoningo sapnavimo patirtys daugeliui yra emociškai stiprios, transformuojančios bei atveriančios daug įdomių galimybių darbui su savimi savo vidinėje erdvėje.

Šaltiniai:
[1] https://doi.org/10.1177/0276236615572594
[2] https://doi.org/10.1177/0276236616683388
[3] https://doi.org/10.1037/cns0000176

Tadas Stumbrys
tadas.stumbrys@gmail.com