05 Rgp Kada tinkamiausias laikas vaikus supažindinti su mindfulness?
Mindfulness – tai praktika/būsena ar gyvenimo būdas/žmogaus ypatybė, kuomet išgyvenama ši akimirka, pastebint supančią aplinką, pastebint savo kūno siunčiamus signalus, be vertinimų. Kaip to išmokyti jauniausiuosius (nuo dvejų iki šešerių)? Asmeninė bei užsienio praktika rodo, jog tai puikus amžius kurstyti mindfulness liepsnelę. Vaikai to noriai mokosi per žaidimus. Kuo daugiau žaidimų, kuo daugiau juoko, tuo efektyviau.
Praktikų metu ugdomos vienos svarbiausių savybių, kurios padeda susikaupti, reguliuoti savo emocijas, ugdyti savistabą, empatiją (ypač aktualu augant patyčioms). Labai svarbu, kad vaikų praktikas (žaidimus) sudarytų:
- Kvėpavimo pratimai, kurie gali raminti arba tonizuoti. Mokant vaikus sąmoningo kvėpavimo, jie pradeda lengviau pastebėti savo kūno siunčiamus signalus, savo jausmus, emocijas. To galima mokyti naudojant įvairias kvėpavimo technikas, pvz., gulimoje pozicijoje ant pilvo pasiguldžius pliušinį žaislą ramiai kvėpuoti, stebint žaislą, jog nenukristų; šiaudeliu pūsti orą į stiklinę, pripildytą vandens, stebint, kad vanduo neišsitaškytų.
- Sąmoningi judesiai. Praktikos be judesių neįsivaizduojamos, nes vaikai yra nepaliaujamame judėjime – jų tokia prigimtis. Tam galima pasitelkti įvairias istorijas, skaitomas knygas, dainuoti ar šokti, pasitelkti jogos pratimus (asanas). Nereikia sėdėti ramiai ir būti dėmesingais. Faktas tas, kad vaikai kaip tik mokosi ir auga judėdami žaismingai. Šių žaidimų metu jie mokosi pastebėti pakitusią kūno temperatūrą, kvėpavimą, širdies plakimą, kitus kūno siunčiamus pojūčius. Vaikai šiuo būdu mokosi išgyventi judėjimo džiaugsmą.
- Sąmoningas valgymas. Siekiant padėti vaikams tinkamai rinktis, ką valgyti ir kaip – sąmoningas valgymas yra puiki išeitis. Vaikams labai patinka užkandžiai. Tuo pasinaudojant galima pamokyti, kaip valgyti sąmoningai, pasitelkiant visus 5 pojūčius (kaip maistas atrodo, ar skleidžia kokius garsus, koks jausmas jį liečiant, kaip kvepia, koks skonis). Žinoma, pradžioje reikia daugiau kantrybės, gali būti, jog dar tik praktikos pradžioje, kąsnis jau bus pasiekęs skrandį.
Tereikia geros nuotaikos, nusiteikimo pravėdinti plaučius, daug šypsotis, juoktis, jokios prievartos. Žinoma, reguliariai praktikuoti. Vaikai į užsiėmimus eina su tikslu pažaisti, nesuvokdami, jog jie tuo metu sportuoja arba mokosi gyvenimo pamokų.