Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Įsisąmoninimo psichologija Lietuvoje ir pasaulyje

Įsisąmoninimu grįstos psichologijos metodikos plečiasi ir jų naudojimas auga ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Džiugu, kad mums pasisekė išugdyti grupę žmonių, aktyviai kuriančių įsisąmoninimo psichologijos progresą Lietuvoje.

Įsisąmoninimas, tai ne tik intencija, ne tik būsena, bet visų pirma praktika. Pats įsisąmoninimas, mano nuomone, yra ne tikslas, o priemonė. Priemonė, padedanti gyventi sąmoningesnį gyvenimą, o tai reiškia:

  • GYVENTI,
  • BŪTI,
  • RINKTIS,
  • STEBĖTI,
  • KURTI,
  • TOBULĖTI,
  • DALYVAUTI.

Įsisąmoninimo praktika ar praktikos (ĮP) – tai savo gyvenimo komponentų įsisąmoninimas einamuoju laiko momentu iš naujo ir iš naujo atsiveriant einamajai patirčiai.

Ji remiasi žmogaus galimybe/mokėjimu būti esamajame momente, įsisąmoninant kas vyksta ir nepereinant į reagavimą į stimulus ir pasidavimą savo reagavimui. Būtent todėl ji keičia praktikuojančių žmonių gyvenimo patirtis ir patį gyvenimą.

Šiuolaikinė įsisąmoninimo psichologija prasidėjo maždaug 1982 m., kai Jon Kabat-Zinn sukūrė 8 savaičių MBSR programą ligoniams, patiriantiems lėtinį skausmą. Nuo tada labai sparčiai daugėjo tyrimų, skirtų įvairiausiems įsisąmoninimo aspektams. Buvo įrodyta, kad ĮP keičia smegenų struktūrą ir neuroplastiškumą.

Daugybė tyrimų pagrindė jos veiksmingumą įvairiais atvejais. Metaanalizės ir sisteminiais tyrimai įrodė, kad MBSR, MBCT ir panašios meditacinės praktikos gali mažinti psichologinio disstreso pasireiškimus panašiai kaip antidepresantai. MBCT sumažina depresijos atkrytį nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, išsilavinimo ir santykių situacijos.

ĮP mažina pilkosios medžiagos atrofiją, gerina dėmesio valdymą, emocijų kontrolę, kognityvinių funkcijų blogėjimą vykstančius dėl streso arba dėl amžinių pakitimų. ĮP gerina miego kokybę, nuotaiką, atmintį, kognityvinį lankstumą, meta-sąmoningumą, informacijos perdirbimą. ĮP gerina atsaką į gripo vakciną (randama daugiau antikūnų, gerina psoriazės eigą ir t.t.) ir kitais būdais gerina imuninės sistemos veiklą. ĮP padeda tvarkytis su lėtiniais skausmais ir gerina širdies veiklą. Jos gerina širdies variabiliškumą (didina kvėpavimo sinusinę aritmiją) ir kraujotakos reguliacijos rodiklius. ĮP gali mažinti ląstelių senėjimą.

Pas ilgamečius medituotojus randami ilgesni telomerai. Įdomu, kad ypač šia prasme gerai veikia mylinčio gerumo praktikos. ĮP didina pasitikėjimą savimi ir lyderystės įgūdžius.

ĮP padeda susidūrus su įvairiais psichikos sveikatos iššūkiais, tokiais kaip piktnaudžiavimai, perdegimas, suicido grėsmė. Jos didina produktyvumą, kūrybingumą ir gerina bendradarbiavimą su kitais žmonėmis.

Tačiau, mano įsitikinimu labai svarbu, kad ĮP didina meta-sąmoningumą, stabilizuoja CNS reguliaciją, stabilizuoja vegetacinės nervų sistemos veiklą, gerina emocijų reguliavimą, gerina elgesio reguliavimą, kognityvinį lankstumą ir subjektyvų gerovės jausmą.

ĮP populiarumas auga, mokslinių tyrimų tik daugėja, todėl tikimės, kad jų keliama nauda džiaugsis vis daugiau žmonių ir pasaulyje ir Lietuvoje.

Julius Neverauskas
julius.neverauskas@psichoterapija.info