Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Įsisąmoninimo (mindfulness) praktikų įtaka sergantiesiems vėžiu. Apžvalginio straipsnio apžvalga

Besidomintiesiems įsisąmoninimo praktikų (ĮP) poveikiu sergantiems onkologinėmis ligomis, rekomenduoju apžvalginį Ria Mehta ir kitų JAV autorių 2019 m. straipsnį [1].Straipsnyje apžvelgiamos 124 studijos atliktos 2000-2018 metais, rastos PubMed platformoje pagal užklausas „mindfulness“, „cancer“ ir „clinical trials“. Mano nuomone, ši apžvalga tikrai gali padėti praktikams, norintiems dirbti su onkologiniais pacientais, nes joje gana gerai išnagrinėtas ĮPefektyvumas įvairiais aspektais.

Daugiausia tyrimų atlikta ir apžvelgta ieškant ĮP efektyvumo tvarkantis su onkologinės ligos sukeltu stresu. Įdomu pažymėti, kad ĮP ne tik mažino streso, nerimo, depresijos ir kitų sutrikimų įverčius matuojant įvairiomis skalėmis, bet ir didino ląstelinį imunitetą, pvz., K ląstelių ir limfocitų skaičių bei telomerų (kaip žinia, koreliuojančių su gyvenimo trukme) ilgį. Taip pat nustatyta, kad MBSR praktikos pagerino imuninės sistemos atsistatymą (pavyzdžiui, funkcionalių T ląstelių, taip pat B ir NK ląstelių skaičių) po kompleksinio krūties vėžio gydymo net nepriklausomai nuo streso suvaldymo efektyvumo. Norėčiau, kad šis fenomenas tikrai būtų tyrinėjamas toliau.

Tyrinėjant ĮP poveikį skausmo malšinimui nenuostabu buvo rasti įrodymų, kad meditacinės praktikos tikrai padeda. Juk ir Jon Kabat-Zinn meditacines praktikas pradžioje labai dažnai taikė būtent onkologiniams pacientams skausmo malšinimui. ĮP efektyvumą patvirtino matavimai naudojant įvairias populiariausias skales.

ĮP padėjo mažinti dėl onkologinės ligos atsiradusį nuovargį ir miego sutrikimus. Nenustebimo, bet buvo nauja skaityti, kad tyrimai įrodė dėmesingo ir pilnaprotaujančio valgymo technikų veiksmingumą dėl onkologinės ligos atsiradusios kacheksijos (fizinio išsekimo) mažinimui. Šiais atvejais buvo naudojami 5 pojūčių įsisąmoninimas maitinimosi metu ir įsisąmonintas maisto pasirinkimas.

Be abejonės, buvo patvirtina, kad ĮP programos labai teigiamai veikia onkologinius pacientus slaugančius asmenis ir padeda jiems geriau susidoroti su tikrai rimtais iššūkiais. Nors įsisąmoninimo programos kainuoja, dauguma tyrimų įrodė jų efektyvumą, atsižvelgiant į kainą, lyginant su gydymu kaip įprasta ir standartinėmis procedūromis.

Įdomiausia buvo sužinoti, kokios gi intervencijos ir įsisąmoninimo programos buvo taikomos. Dažniausiai onkologiniai pacientai gaudavo standartinę MBSR arba MBCT programą, tačiau buvo taikoma ir retesnių metodikų, tokių kaip Įsisąmoninimu grįsta meno terapija, atjautos lavinimo metodikos ar kitos kontempliacinės technikos.

Baigdamas norėčiau paskatinti specialistus populiarinti ĮP ne tik streso valdymui ar pagalbai sergantiems psichikos ligomis,
bet ir dirbant su somatinėmis (tame tarpe – onkologinėmis) ligomis sergančiais pacientais.

Šaltinis:
[1] https://doi.org/10.7759/cureus.4629

Julius Neverauskas
julius.neverauskas@psichoterapija.info