Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Atjauta grįstos tėvystės programa: galimybės ir iššūkiai

Lina Noreikienė (jakaitelina@gmail.com)

LĮGPA konferencijoje „Įsisąmoninimo psichologija Lietuvoje ir pasaulyje 2022“ su kolege Jurgita Vainauskiene pristatėme „Atjauta grįstos tėvystės programą“, paremtą psichoterapeutės, mindfulness ir atjautos mokytojos, dr. Susan M. Pollak praktikomis, kurias ji pritaikė konsultuodama tėvus [1]. 

Programoje derinamos dėmesingo įsisąmoninimo (DĮ) ir atjautos praktikos, padedančios besirūpinant vaiku, pasirūpinti savimi, atpažinti savo poreikius ir juos atliepti bei įnešti daugiau atjautos tėvystėje. Remiantis tyrimais, atjauta sau – svarbus šaltinis globėjams [2]. Atlikus tėvų, auginančių autistiškus vaikus, tyrimą, nustatyta, kad aukštesnis atjautos sau lygis buvo susijęs su mažesniu  tėvų stresu ir depresija, taip pat didesniu pasitenkinimu gyvenimu ir viltimi [2]. Taigi, tėvai praktikuodami atjautą sau gali padidinti atsparumą tėvystės iššūkiams ir tapti labiau  geranoriškais sau ir vaikams. 

Programos ypatumai: praktikas galima pritaikyti ir naudoti atskirai, taip pat praktikos gali būti jungiamos.  Gausi praktikų įvairovė ir jos gali būti taikomos konkretiems tėvystės iššūkiams, pvz.: keičiant sauskelnes, sūpuojant vaiką, paauglystės metu, kai daug neaiškumų, iššūkių brėžiant ribas. Patirtis rodo, jog tinka ir užauginusiems vaikus, ir būsimiems tėvams. Dalyvaujant programoje pakartotinai, atsiveria gilesnių patirčių. Vedant atjauta grįstas tėvystės grupes taip pat kyla ir iššūkių. Kai kurios praktikos orientuotos auginant kūdikius ir neaktualios tiems, kas turi paauglius.  Pastebėjome, jog atjauta gali būti per stipru kai kuriems dalyviams, tad šiuo atžvilgiu svarbu, kad dalyviai  būtų susipažinę su DĮ praktikomis ir turėtų bazinius įgūdžius, pvz.: būtų baigę MBSR arba DĮ tėvystės programą. 

Dalyviai dalinasi, jog: „Tėvystė nesibaigia su vaikų išėjimu iš namų. Tėvystė visam gyvenimui.“ Patiko, kad praktikos neilgos, galima įtraukti į kasdienybę“. „Drąsina, atrama, poilsis.“ „Padeda atsigauti, kai miego trūksta. Kūnas pailsi, nors nemiegi“. 

Šaltiniai:

[1] https://amz.run/6A4w

[2] https://doi.org/10.1146/annurev-psych-032420-031047

Raktažodžiai:
Ugnė Naujokaitytė-Augulienė
nugnele@gmail.com