Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Atjauta grįsto dėmesingo įsisąmoninimo praktika tėvystėje: Vaiko stebėjimas gerumo akimis

LĮGPA konferencijoje kartu su kolege Jurgita Vainauskienepristatėme praktikas iš vestos grupės tėvams „Atjauta grįsta tėvystė. Augindami vaikus nepamirškime pasirūpinti savimi“. Kvietėme tėvus atlikti šią praktiką, kuomet kūdikis ar vaikas miega.

  • Tyliai atsisėskime prie vaiko, nesutrukdant jo miego, taip lyg pirmą kartą savo gyvenime būtume šalia jo.
  • Stebėkime vaiko kvėpavimą. Galbūt pamatysime, kaip pakyla ir nusileidžia vaiko pilvelis ar krūtinė. Jei norisi, galime pabandyti suderinti savo ir vaiko kvėpavimą: įkvėpimą iriškvėpimą.
  • Švelniai pastebėkime, kaip matome savo vaiką. Kokios mintys ir jausmai dabar kyla? Galbūt galime sau leisti pripažinti irįsisąmonintišią patirtį tiek, kiek galime.
  • Dažnai mums kyla visokių minčių ar klausimų ir kartais jie yra neutralūs ar kritiški. Įsisąmoninkime, kaip dažnai klausiame vaiko: „Kodėl tu toks neramus šiuo metu?“, „Kodėl taip lėtai apsirengei ir vėlavai šiandien į pamokas?”, „Kodėl tu toks netvarkingas?”, „Ar tau būtina skųstis viskuo, ką sakau ar darau?”. Galbūt galime prisiminti, ko dar dažniausiai klausiame savo vaiko, ką jam sakome ar iš jo reikalaujame.
  • Žvelgdami į miegantį vaiką, įsisąmoninkime, kaip mes reaguojame ir bendraujame su savo vaiku įprastose gyvenimo situacijose? Kokios mintys, jausmai kyla? Galbūt galime neteisti ir nevertinti savęs, bet leisti sau būti smalsiemsšią akimirką.
  • Pasistenkime žiūrėti į savo vaiką tarsi pirmą kartą, tarsi niekad nebūtumėte matę jo anksčiau. Leiskime sauilsėtis, būdami šalia vaiko.
  • Ką pastebime? Atkreipkime dėmesį, ar galime pamatyti ką nors naujo vaiko veide, kūne.
  • Dabar skirkime keletą akimirkų vaiko pažeidžiamumui. Pastebėkime vaiko stipriąsias puses taip pat kaip ir silpnybes. Galbūt galime sau leisti patyrinėti, kokios gali būti vaiko kančios priežastys sunkiose situacijose.
  • Jei norisi, pridėkime ranką prie savo širdies ir įsisąmoninkime, jog mano vaikas, kaip ir visos gyvos būtybės, nori būti laimingas. Galbūt galime leisti savo širdžiai sušvelnėti, kai matome savo vaiką nauju žvilgsniu.

Šaltinis: Pollak, S. M. (2019). Self-Compassion for Parents. Nurture Your Child by Caring for Yourself. The Guildford Press.

Lina Noreikienė
jakaitelina@gmail.com