Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Asmenybė ir dėmesingas įsisąmoninimas: ar visi šias praktikas priimame vienodai?

Žmogaus asmenybė atlieka svarbų vaidmenį ne tik renkantis profesiją, kuriant socialinį ratą ar artimiausių metų planus, bet ir užsiimant dėmesingo įsisąmoninimo (DĮ) praktikomis. Kaip suvokiama įsisąmoninanti asmenybė (angl. Mindful personality)? Jai būdingas polinkis stebėti, apibūdinti užuot vertinus aplinką, veikti sąmoningai ir formuoti atsaką, užuot reagavus automatiškai. Tokioms asmenybėms, natūralu, lengviau įsisavinti ir priimti DĮ praktikas ir idėjas.

Žvelgiant per Didžiojo penketo dimensijų perspektyvą, asmenys, kuriems būdingas atvirumas (angl. openness), sąžiningumas (angl. conscienciousness) ir sutarumas (angl. agreeableness) dažnai labiau priima, įsitraukia į DĮ meditacijas, dalyvauja grupiniuose procesuose, lengviau įsipareigoja kasdienei praktikai. Iš kitos pusės, aukštesniu neurotiškumo lygiu pasižymintys asmenys, paprastai patiria didesnį psichologinio distreso sumažėjimą ir psichologinės gerovės padidėjimą. Ekstraversija vertinama dviprasmiškai.

Nors tai gali būti svarbus komponentas grupiniuose DĮ programų procesuose, šis bruožas taip pat gali sąlygoti sunkesnį išbuvimą su monotonija ir nuoboduliu, laikinomis patirtimis, neišvengiamomis praktikuojant DĮ. Pranešimo metu taip pat buvo pristatytos ir kitos studijos, nagrinėjančios polinkio vengti, perdėto emocinio reagavimo ir polinkio į pasyviai agresyvų elgesį neigiamą ryšį su įsisąmoninančia asmenybe. Vis dėlto, empirinės studijos, tyrinėjančių asmenybės bruožus kaip veiksnius, galimai darančius įtaką DĮ efektyvumui vis dar itin ankstyvosiose stadijose.

Kodėl svarbu įvertinti asmenybinius aspektus taikant DĮ? Pirma, specialistui tai gali padėti įsivertinti ar taikyti DĮ praktiką, ar žmogus pasiruošęs ir kiek tikėtina, kad jis gali įsipareigoti taikyti šia praktiką ilgesnėje perspektyvoje. Antra, tai gali padėti individualizuoti DĮ praktikų pateikimą ir parinkimą. Abu šie aspektai, tikėtina, reikšmingai prisideda prie efektyvesnio DĮ praktikų pateikimo ir ilgalaikio dalyvių įsipareigojimo praktikas tęsti ir ateityje.

Šaltiniai:
[1] https://doi.org/10.1016/C2018-0-03129-1
[2] https://doi.org/10.1037/cpb0000189
[3] https://doi.org/10.1016/j.paid.2009.06.026

Julija Gečaitė-Stončienė
gecaite.julija@gmail.com